Energooszczędny budynek pasywny

Ideą budynku pasywnego jest zminimalizowanie zużycia energii w trakcie eksploatacji poprzez zastosowanie szeregu rozwiązań konstrukcyjnych i instalacyjnych. Wymogiem pasywności budynku jest użycie energii na ogrzewanie poniżej 15 kWh/(m2 rok). Dla porównania w budynkach tradycyjnych zużycie to jest ośmiokrotnie większe i wynosi około 120 kWh/(m2 rok). Na ogrzanie 1 m2 powierzchni w budynku pasywnym zużywa się średnio: 1,5 l oleju opałowego lub 1,7 m3 gazu ziemnego lub 2,3 kg węgla.

BP_infografika

Aby uzyskać tak małe zapotrzebowanie na energię podczas eksploatacji budynku należy zastosować szereg rozwiązań poprawiających izolacyjność budynku. Najczęstszymi rozwiązaniami są:
– zminimalizowanie występowania mostków termicznych, przez które następuje niekontrolowany przepływ ciepła.
– zwiększenie grubości ocieplenia z równoczesnym zastosowaniem materiałów o lepszych właściwościach izolacyjnych. Stosuje się najczęściej warstwę styropianu o grubości od 20 do 30 cm i współczynniku przewodności cielnej (λ) od 0,031 do 0,033 W/(mK).
– stosowanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją, czyli odzyskiem ciepła.
– stosowanie stolarki okiennej o bardzo dobrych właściwościach cieplnych.
– odpowiednie usytuowanie budynku na działce. Umieszczenie największej powierzchni okien od strony południowej a jak najmniejszej powierzchni od strony północnej.
– ograniczenie zacienienia budynku, tak aby zyski od energii słonecznej były jak największe.
Przy projektowaniu budynku pasywnego należy rozważyć wiele aspektów, tak aby jak najmniejszym kosztem uzyskać parametry budynku pasywnego.
W budowaniu budynku pasywnego bardzo ważna jest staranność i dokładność wykonywania poszczególnych elementów na placu budowy z równoczesnym zastosowaniem materiałów o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych.

Koszt budowy budynku pasywnego w Polsce jest wyższy od budowy budynku tradycyjnego o około 15%, natomiast koszty ogrzewania budynku zmniejszają się około ośmiokrotnie. Przewidywalny czas zwrotu inwestycji trwa od 10 do 20 lat w zależności od użytych materiałów i dokładności wykonania budynku.

Szczegółowe informacje dotyczące rozwiązań stosowanych w budynkach pasywnych można znaleźć na portalu www.pasywny-budynek.pl

Opracowanie: inż. Łukasz Kochowski

Ten wpis został opublikowany w kategorii Architektura, Informacje i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *