Jak dobrze wybrać windę?

W ostatnich latach w Polsce notuje się wzrost liczby nowo instalowanych dźwigów, popularnie określanych windami. Najczęściej instalowane są windy osobowe w budynkach mieszkalnych i biurowych. Firmę, która ma dostarczyć do naszego domu windę, zainstalować ją i zająć się serwisem należy więc wybierać z rozwagą.

Instalowane w blokach i budynkach użyteczności publicznej windy są coraz nowocześniejsze, a co za tym idzie bezpieczniejsze.  Wymogi dotyczące zasad konserwacji określają normy europejskie. Przepisy o dozorze technicznym dodatkowo określają m.in. wymagania dotyczące specjalnych uprawnień, jakimi powinny legitymować się osoby wykonujące konserwację, a także częstotliwość wykonywania przeglądów. Oprócz ogólnych przepisów określonym prawem, każdy z producentów urządzeń posiada własne wytyczne dotyczące częstotliwości i sposobów wykonywania konserwacji oraz zalecanej częstotliwości wymiany zużywających się podzespołów.  Tyle teoria, z praktyką jednak bywa różnie.

Przed dylematem wyboru windy stoją nie tylko deweloperzy i zarządcy nowych budynków, ale także zarządcy bloków wybudowanych jeszcze w czasach PRL. Jak mówi Grzegorz Cabaj z firmy Schindler, jednego z największych w Europie producentów wind, z pewnym uproszczeniem można uznać, że dźwigi zamontowane w latach 90. lub później spełniają wszystkie lub większość obecnych zaleceń dotyczących bezpieczeństwa. – Natomiast pozostałe, ponad 40 tysięcy urządzeń, ich nie spełnia. I w tych przypadkach należy się zastanowić nad modernizacją – dodaje.

Wybierając nową windę należy pomyśleć przede wszystkim o bezpieczeństwie jej użytkowników w trakcie codziennej eksploatacji. Sprawdzić i porównać wytyczne związane z częstotliwością i sposobem wykonywania konserwacji oferowane przez poszczególnych producentów. Zwrócić uwagę na to, jak często producent wymienia zużywające się części.

– W krótkim czasie użytkowania, zaniedbania wynikające z niewłaściwie wykonywanej konserwacji mogą pozornie nie mieć znaczenia, ale w dłuższym prowadzą do zwiększonych nakładów spowodowanych dodatkowymi naprawami i wymianami nie tylko drobnych części, ale czasem i całych podzespołów – wyjaśnia G. Cabaj.  Dodaje także, że jedynie aktywna i zapobiegawcza konserwacja realizowana przez przeszkolonych serwisantów zapewnia niezawodną i co najważniejsze bezpieczną eksploatację urządzeń.

Porównując oferty serwisowe należy zwracać uwagę przede wszystkim na zakres oferowanych usług, nie tylko na cenę za miesięczną obsługę.  Niskie koszty opieki serwisowej przeważnie przekładają się na krótszy czas poświęcony przez techników na comiesięczną kontrolę urządzenia czy też użycie nieoryginalnych części zamiennych. Niestety bardzo często przy porównywaniu ofert przez zarządców to właśnie cena jest wyłącznym kryterium wyboru. 

Efektem tańszego wyboru może być zwiększona awaryjność oraz przedwczesne zużywanie się podzespołów, co generuje dodatkowe koszty. Niejednokrotnie także zakresy oferowanych usług nie są identyczne. Aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji, należy kierować się do profesjonalnych firm, które znane są z fachowości i rzetelności.

Wybierając dźwig należy także zwrócić uwagę na to, czy firma dostarczająca windy zatrudnia swoich własnych konserwatorów, czy ma certyfikaty wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego, jaka jest dostępność konserwatora windy i jak szybko w przypadku awarii może być on na miejscu. Tylko przemyślana decyzja pozwoli przez długie lata cieszyć się sprawnym i niedrogim w użytkowaniu dźwigiem.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Porady i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *