Łazienka na poddaszu

Poddasze to przeważnie najbardziej prywatna i intymna część domu.

Ze znajdujących się tam pomieszczeń korzystają zwykle tylko domownicy. Oprócz znajdujących się tu sypialni, dla własnej wygody warto wygospodarować również miejsce na niewielką łazienkę.

Dobry projekt i właściwe wykończenie musi uwzględniać rozwiązania niestandardowe i dopasowane do niewielkiego metrażu. Największą przeszkodę we właściwym rozkładzie pomieszczeń i aranżacji wnętrza stanowią skosy dachowe i rozczłonkowane ściany. Przestrzeń łazienki powinna zostać zagospodarowana w sposób maksymalnie ułatwiający wygodę korzystania ze wszystkich urządzeń i elementów wyposażenia. Ułatwiają to specjalne systemy zabudowy przedściennej i wolnostojącej.

– Tradycyjny sposób najpierw budowania ścian, a później wykuwania w nich bruzd na rury, które naprawia się po zamontowaniu instalacji sanitarnej, osłabia konstrukcję ścian i stabilność zamontowanych na nich przyborów sanitarnych – mówi Marek Furdykoń, prezes zarządu Tece – producenta systemu TECEprofil.

Stelaże pozwalają również na ukrycie w ścianach spłuczek do WC i pisuarów, a także zabudowę pionów instalacyjnych. W małej i ograniczonej skosami łazience, znakomitym rozwiązaniem może okazać się możliwość instalacji sedesu pod kątem 45 stopni do ściany lub w narożniku. W ofercie producentów znaleźć można także stelaże do bidetów, umywalek, baterii ściennych, zlewozmywaków, a nawet przystosowane do różnego rodzaju uchwytów dla osób niepełnosprawnych.

Wykorzystać przestrzeń

W ograniczonej przestrzeni liczy się każdy metr kwadratowy. Urządzenia zamontowane wyżej nie powinny utrudniać dostępu do tych znajdujących się tuż nad ziemią. Najniższa ściana w pomieszczeniu może zostać przeznaczona na półki na ręczniki, lub przybory toaletowe. Warto też rozważyć czy bardziej funkcjonalna okaże się wanna czy prysznic. Dzięki systemom zabudowy istnieje możliwość odsunięcia wanny od ściany i niemal dowolnego ustawienia jej we wnętrzu. Powstałą przerwę można tym samym przeznaczyć na kolejną półkę. Gdy na wannę nie ma miejsca można spróbować zainstalować prysznic – najnowocześniejsze z nich (np. Tecedrainline) pozwalają na dodatkową oszczędność miejsca i nie wymagają montowania tradycyjnego brodzika. Woda odprowadzana zostaje poprzez ukryte w posadzce rynny odpływowe, a na podłodze widoczne są jedynie ozdobne listwy.

Musimy także zdecydować się na metodę ogrzewania. Jeśli brakuje nam miejsca na zamontowanie grzejnika rozwiązaniem może okazać się ogrzewanie podłogowe. Koszt montażu instalacji na tak małej powierzchni jest bowiem stosunkowo niski. Poza tym komfort korzystania z łazienki ogrzewanej podłogowo jest z uwagi na równomierne rozłożenie temperatury i wyższą temperaturę przy posadzce znacznie większy niż w przypadku tradycyjnych grzejników.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Produkty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *