Okienna tęcza

Kolorystyka okien ma istotne znaczenie zarówno dla wnętrza, jak i elewacji budynku. W trakcie wyboru nie warto kierować się tylko trendami. Zmieniają się one tak szybko, że niezwykle trudno za nimi nadążyć. Niezmienne pozostaje natomiast znaczenie barw.

Okna PVC dostępne są w bardzo szerokiej gamie kolorów. Folie stosowane do oklejania profili mogą mieć barwę jednolitą lub drewnopodobną – imitującą różne gatunki drewna, co pozwala zaspokoić nawet najbardziej wyszukane gusta.

Stolarka stanowi ważny element wystroju, dlatego powinna tworzyć spójną kompozycję z aranżacją wnętrza. Dużym ułatwieniem jest możliwości zastosowania innej barwy po każdej ze stron okna, dzięki czemu nie trzeba szukać złotego środka pomiędzy elewacją a pomieszczeniami – mówi Magdalena Basarab z MS więcej niż OKNA.

Każdy z kolorów niesie ze sobą inne skojarzenia i w specyficzny sposób oddziałuje na nastrój. Projektując wnętrze, warto zatem zapoznać się wcześniej z ich symboliką, by móc osiągnąć wymarzony efekt.

Symbolika barw

Biały jest neutralny i działa uspokajająco. Kojarzy się przede wszystkim z czystością oraz niewinnością. Okna w tym kolorze odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają pomieszczenie i optycznie je powiększają. Ich atutem jest uniwersalizm, bowiem z łatwością można łączyć je z pozostałymi barwami
Czerwony jest bardzo emocjonalny. Symbolizuje miłość i radość. Okna w tym kolorze będą przyciągały uwagę. Warto więc stosować je, gdy mamy atrakcyjny widok za oknem.
Niebieski inspiruje. Przywodzi na myśl niebo oraz morze. Okna w tym odcieniu działają uspokajająco.
Zielony jest nieco ekscentrycznym kolorem w przypadku stolarki. Kojarzy się przede wszystkim z ekologią oraz nadzieją.
Brązowy budzi skojarzenia z naturą. Daje szerokie możliwości, ponieważ oprócz jednolitych odcieni możemy wybierać spośród całej gamy wzorów drewnopodobnych. Znakomicie sprawdza się w klasycznych aranżacjach.
Szary podobnie jak biały jest kolorem neutralnym, dlatego stanowi dla niego dobrą alternatywę. Na ogół kojarzy się z tajemniczością. Matowy odcień doskonale sprawdza się w starodawnych wnętrzach, natomiast metalizowany jest chętnie stosowany w modernistycznych aranżacjach.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Okna, Produkty i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *