Osiąganie sportowej doskonałości dzięki produktom firmy BASF

– chemia budowlana na potrzeby infrastruktury i budowy stadionów w krajach organizujących masowe imprezy sportowe

– Inteligentna odzież sportowa wykonana z tworzyw sztucznych i włókien prekursorowych firmy BASF

– Witaminy przyczyniają się do zachowania sprawności i zdrowia najlepszych sportowców

Wiele rozwiązań i produktów firmy BASF odegrało znaczącą rolę w różnych ważnych imprezach sportowych. Przykład stanowi zakres działań od realizacji projektów infrastrukturalnych w krajach organizujących masowe imprezy sportowe aż po produkcję odzieży sportowej i suplementów diety dla sportowców.

Przygotowania w Polsce i na Ukrainie – gospodarzy tegorocznych Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej – dobiegają końca. Wiele z produktów chemii budowlanej firmy BASF zostało wykorzystanych do różnych projektów budowlanych, są to m.in. domieszki do betonu, powłoki ochronne i izolacyjne, na przykład do budowy i naprawy dróg oraz mostów. Większość prac drogowych przy których wykorzystywano domieszki do betonu firmy BASF pochłonęła rozbudowa polskich autostrad A1, A2 oraz A4, drogi krajowej S7, a także budowa Mostu Północnego nad Wisłą w Warszawie.

Kibice będą zlatywali się z całego świata aby trzymać kciuki za swoje drużyny, dlatego też nie tylko drogi muszą odeprzeć zmasowany atak fanów futbolu. Na przykład przy budowie nowego terminalu lotniska Boryspol w pobliżu Kijowa na Ukrainie wykorzystano zaprawę Emaco® oraz powłoki Masterseal® od firmy BASF. W ostatnim czasie zbudowane lub rozbudowane zostały stadiony, hotele, ośrodki szkoleniowe i obiekty gastronomiczne. Domieszki do betonu firmy BASF pozwalają na skrócenie czasu budowy w połączeniu z maksymalną jakością i stabilnością betonu.

Wyjątkowa architektura stadionu wymaga wyjątkowo wysokiej jakości produktów. Konwencjonalna izolacja termiczna stanowi problem ze względu na formę tych budynków. Dlatego też do izolacji Stadionu Narodowego w Warszawie użyto systemu Multitherm HSV® firmy BASF. Materiał ten izoluje obiekt bardziej od wewnątrz niż od zewnątrz (inaczej niż w przypadku konwencjonalnych konstrukcji) w celu maksymalnej oszczędności energii. Pozostałe elementy stadionów piłkarskich w Polsce i Ukrainie oparte na rozwiązaniach firmy BASF stanowią systemy podłogowe i nawierzchniowe. Produkty firmy BASF zostały wykorzystane jako masy uszczelniające na trybunach i fundamentach Stadionu Narodowego w Warszawie i stadionu w Poznaniu. Domieszka do betonu Pozzolith ® 100 oraz system powierzchni sportowej Conipur ® M zostały wykorzystane do modernizacji Stadionu Olimpijskiego w Kijowie.

Zaawansowana technologicznie odzież sportowa jest tworzywem najbliższym ciału każdego sportowca wyczynowego. Buty do piłki nożnej wykonane są z ponad 30 różnych elementów. Kluczowym elementem jest Elastollan®, specjalne tworzywo poliuretanowe dostarczane przez jednostkę BASF Polyurethanes. Jest on wykorzystywany do produkcji podeszew, elementów chroniących palce, usztywniaczy oraz ochraniaczy, dzięki temu buty są elastyczne i lekkie, a za razem mocne. Natomiast koszulki piłkarskie produkuje się na bazie półproduktu PolyTHF ®, ważnego elementu rozciągliwego elastanu lub włókien elastanowych. Firma BASF produkuje również komponenty do inteligentnych tkanin, w tym poliuretanów termoplastycznych (TPU) dla oddychających tkanin sportowych i rekreacyjnych oraz typu Ultramid ® – poliamidu z filtrem przeciwsłonecznym. Pomiędzy poszczególnymi rozgrywkami gracze muszą utrzymać swoją dobrą kondycję zdrowotną. Suplementy witaminowe firmy BASF w napojach owocowych i gazowanych wspomagają zachowanie zrównoważonej diety. Witaminy typu E oczyszczają organizm z wolnych rodników, które namnażają się w mięśniach podczas intensywnego treningu. Witaminy z grupy B odgrywają istotną rolę w procesie metabolizmu węglowodanów, białek i lipidów oraz są dostarczają energii dla serca, układu krążenia i mięśni. Witamina D jest dobra dla kości i odgrywa dużą rolę w utrzymaniu dobrej kondycji mięśni.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Chemia budowlana, Produkty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *