Schody z cegły

Obecnie mimo rozwoju nauki także w dziedzinie materiałów budowlanych i pojawieniu się na rynku wielu rozwiązań bazujących na nowych, często syntetycznych materiałach mamy do czynienia z bardzo dużym zainteresowaniem naturalnymi i tradycyjnymi materiałami używanymi w budownictwie od wieków typu drewno, kamień, beton, ceramika itp.

Płytka Stara Cegła Kafel, fot. Elkamino

Materiał ma znaczenie
Także schody jako jeden z najważniejszych elementów domu, zarówno pod względem jego funkcjonalności, jak i estetyki, są często wykonywane lub obkładane naturalnymi materiałami. Konstrukcja schodów jest zazwyczaj dokładnie opisana w projekcie domu. Najczęściej przy schodach zewnętrznych stosuje się konstrukcję żelbetonową. Samo wykonanie zlecamy fachowcom. I już na tym etapie należałoby podjąć decyzję co do rodzaju materiału, którym schody będą wykończone. Wiąże się to z grubością podłóg, które powinny być na tej samej wysokości co powierzchnia ostatniego schodka, aby nie tworzyć niepotrzebnych, utrudniających chodzenie progów.
Mimo iż surowy beton staje się coraz bardziej popularnym materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym, niczym nieobłożone betonowe schody sprawiają wrażenie niedokończonych. Ciekawym pomysłem jest zastosowanie cegły na schody zewnętrzne, jednak jak dowodzi doświadczenie, jest to rozwiązanie dosyć ryzykowne, zwykła ceramiczna cegła budowlana nie bardzo się do tego nadaje, ze względu na swoje parametry techniczne ulega często rozwarstwieniu, kruszeniu i tzw. lasowaniu się, czyli niszczeniu struktury w kontakcie z wodą. To samo dotyczy starych rozbiórkowych cegieł, mimo iż wydaje się, że skoro przeleżały w ścianie dwieście lat, to można je położyć na taras czy schody i spokojnie poleżą jeszcze przynajmniej pięćdziesiąt lat. Niestety, praktyka pokazuje, że często jest inaczej. Niczym niezabezpieczona cegła szybko ulega niszczeniu. Dobre efekty można uzyskać poprzez zastosowanie odpowiednich środków do konserwacji, są one jednak dosyć drogie i trzeba co jakiś czas ponownie zabezpieczać tego rodzaju powierzchnię. Poza tym pełna cegła jest materiałem ciężkim i powoduje znaczne obciążenie konstrukcji schodów, chyba że całe schody wymurujemy z cegły, wtedy problem znika. Pojawia się za to inny, którym jest duży koszt materiału i wykonania. Z cegieł ceramicznych pełnych znacznie lepszymi parametrami charakteryzuje się cegła klinkierowa, która zazwyczaj jest odporna na niekorzystne warunki atmosferyczne, spełnia także wymagania dotyczące ścieralności, może więc być użytkowana przez wiele lat.

Efekt ceglanej powierzchni
Można śmiało powiedzieć, że cegła ze względu na swe walory estetyczne jest materiałem ponadczasowym, jest wykorzystywana od tysiącleci w budownictwie, została wynaleziona w różnych formach przez wiele kultur. Wszystko to sprawia że widok ceglanego muru jest tak głęboko zakorzeniony w ludzkiej duszy.
Dlatego też poza wyżej wymienionymi istnieje kolejny często wykorzystywany sposób na uzyskanie efektu ceglanej powierzchni – jest nim zastosowanie płytek o podobnej lub takiej samej fakturze jak cegła, mogą to być płytki ceramiczne, klinkierowe bądź np. cementowe. Płytki cementowe poza ciekawym wyglądem np. płytki w stylu „stara cegła” są znakomitym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o uzyskanie rustykalnego efektu starej, podniszczonej powierzchni, eliminując jednocześnie wady użytkowe starych oryginalnych cegieł. Można je także zastosować do wykończenia wnętrz, ich niewątpliwym atutem jest również mała grubość, co jak wspominaliśmy, ma duże znaczenie w mieszkaniu, gdzie zazwyczaj nie ma miejsca na grube płytki, nie mówiąc już o pełnej cegle. Płytki te pozwalają także uzyskać strukturę powierzchni o większej przyczepności, co w przypadku schodów ma duże znaczenie zwłaszcza w zimie, kiedy oblodzone stopnie grożą wypadkiem.

Jak układać
Układanie wybranych płytek należy rozpocząć od przygotowania podłoża, które powinno być czyste, suche i wolne od wszelkich pozostałości po innych pracach np. resztek farb, tynków itp., należy także usunąć luźne, słabo związane lub zwietrzałe części podłoża. Kolejna sprawa to gruntowanie podłoża, jest to ważny zabieg, niestety przez niektórych lekceważony, grunt poza tym że wiąże wszystkie drobne luźne części i utwardza powierzchnię, to przy bardzo suchych podłożach zabezpiecza klej przed zbyt szybką utratą wody, a tym samym pozwala na lepsze związanie płytki z podłożem. Przy czym nie jest to czynność ani pracochłonna, ani kosztowna. Samo klejenie należy również wykonać bardzo starannie – schody są miejscem zazwyczaj mocno eksploatowanym. Należy zwrócić uwagę na dokładne rozprowadzenie kleju na płytce jak również na podłożu. Po ułożeniu płytek pozostaje wykonanie spoiny i zaimpregnowanie powierzchni. Aby móc wygodnie chodzić i łatwo pielęgnować nasze nowe schody, najlepiej jest spoinę położyć niemal równo z powierzchnią płytki, jest o oczywiście także kwestia gustu. Zabezpieczenie płytek jest ostatnim niemniej jednak bardzo ważnym etapem prac, zastosowanie odpowiedniego środka pozwoli na uchronienie płytek od ewentualnego zabrudzenia trudno usuwalnymi substancjami.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Ogród, Produkty i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *