Wielkie formaty nie tylko we wnętrzach. System Sopro AEB® Plus

Jeszcze do niedawna możliwości stosowania ceramicznych okładzin wielkoformatowych były ograniczone tylko do wnętrz, najlepiej mieszkalnych. Było to spowodowane występowaniem bardzo wysokich obciążeń oddziałujących na wszystkie materiały zastosowane na zewnątrz oraz klimatem, jaki panuje w naszym kraju. Ograniczenie to stanowiło istotna barierę dla architektów, projektantów i inwestorów, którzy mieli ambicje projektowania prestiżowych i nieszablonowych aranżacji ogrodów i obszarów zewnętrznych. W odpowiedzi na ich oczekiwania, firma Sopro Polska opracowała nowatorski system, który jest w stanie sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez polski klimat.

1. Stara nośna okładzina ceramiczna w tarasie.

1. Stara nośna okładzina ceramiczna w tarasie.

System Sopro AEB® Plus przeznaczony jest do wykonywania wielkoformatowych okładzin na zewnątrz, dzięki czemu otwiera przed architektami nowe możliwości aranżacji przestrzeni zewnętrznych i uzyskiwania ciekawych połączeń tarasu z wnętrzem budynku. W systemie Sopro AEB® Plus stosowanie wielkogabarytowych płyt w obszarach zewnętrznych stało się możliwe dzięki redukcji naprężeń powstających w układzie: podłoże – uszczelnienie przeciwwodne – okładzina.

Wykorzystanie systemu Sopro AEB® Plus jest możliwe zarówno w przypadku układania nowej okładziny ceramicznej, jak i w przypadku koniecznego remontu lub zmiany aranżacji tarasu lub balkonu. W polskich realiach nagminnie spotyka się przypadki słabych podłoży cementowych, które ze względu na mała wytrzymałość szybko ulegają destrukcji. Przy skrajnie niskich parametrach wytrzymałościowych, zniszczenia zazwyczaj są tak duże, że konieczne jest wykonanie nowego podłoża cementowego, najlepiej charakteryzująca się wytrzymałością na ściskanie wynoszącą min. 25 MPa. W przypadku renowacji powierzchni tarasu lub balkonu, stare istniejące okładziny często są bardzo zniszczone. Najczęstsze uszkodzenia to pęknięcia włoskowate, jednak nierzadko mamy do czynienia z odspojeniami oraz błędami w układzie, które dały o sobie znać po latach użytkowania – tłumaczy Tomasz Stępień, doradca techniczny Sopro Polska.

 2. Wyrównanie uszkodzeń szpachlą wyrównawczą z trasem sopro amt 468 przed rozpoczęciem prac uszczelniających.


2. Wyrównanie uszkodzeń szpachlą wyrównawczą z trasem sopro amt 468 przed rozpoczęciem prac uszczelniających.

Maty Sopro AEB® plus gwarantem trwałości tarasu

Rozwiązanie problemów związanych z okładziną ceramiczną gwarantuje zastosowanie elastycznej, mostkującej rysy i kompensującej obciążenia powierzchni i naprężenia termiczne maty uszczelniająco-odcinającej Sopro AEB® plus, która jednocześnie pełni funkcję uszczelnienia zespolonego. Jest to trójwarstwowa membrana pokryta specjalną fizeliną, która stanowi warstwę odcinającą i zapewnia optymalną przyczepność maty do cementowych zapraw klejowych. Jest odporna na działanie alkaliów, mikroorganizmów oraz procesy starzenia i gnicia.

Matę należy zamocować do przygotowanego i wyrównanego wcześniej podłoża za pomocą elastycznych, szybkowiążących zapraw klejowych klasy C2 F wg PN-EN 12004, np. Sopro MEG 666. Pozwoli to na uzyskanie wodoszczelnej membrany o jednakowej, wymaganej grubości na całej powierzchni tarasu. Wykonanie wszystkich połączeń przy użyciu taśmy Sopro AEB® 641 przyklejonej na kleju montażowym Sopro Racofix® RMK 818 pozwala macie AEB® plus uzyskać szczelność bezpośrednio po jej ułożeniu – wyjaśnia Tomasz Stępień.

Zastosowanie mat Sopro AEB® plus pozwala na bezpieczne i trwałe układanie na tarasach, loggiach i balkonach płyt wielkogabarytowych, których rozmiary przekraczają 1 m2. Do przyklejania mat i okładziny wielkoformatowej zalecane jest w tym przypadku użycie specjalnej wysokoelstycznej dwuskładnikowej zaprawy klejowej, np. Sopro MEG 665 lub Sopro MEG 666, wg klasyfikacji C2 E, S2 wg PN-EN 12004.

Firma Sopro Polska nieprzerwanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom architektów, projektantów, inwestorów i wykonawców. Dając możliwość zastosowania wielkich formatów płytek tak we wnętrzach, jak i na zewnątrz budynków, producent chce pomóc swoim Klientom w realizacji ich pomysłów i marzeń na idealną przestrzeń, w której żyją.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Pozostałe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *