Wpływ Rekomendacji S na rynek deweloperski

Od początku spekulacji na temat Rekomendacji S spodziewano się, że spowoduje ona spadek poziomu kredytów hipotecznych o ok. 20 % od początku 2012 roku, w porównaniu z poprzednimi latami. W tym wypadku prognozy niestety się sprawdziły. Na całkowite obniżenie sprzedaży na rynku deweloperskim w pierwszym kwartale 2012 roku miał wpływ również fakt, iż styczeń i luty nie są miesiącami, w których ludzie najchętniej decydują się na zakup mieszkania.

Ze szczególnymi problemami muszą mierzyć się deweloperzy, których osiedla powstały już podczas kryzysu gospodarczego. Największym zainteresowaniem ze strony Klientów cieszą się bowiem osiedla położone na obrzeżach dużych aglomeracji miejskich, oferujące mieszkania z segmentu popularnego, o znacznie niższym metrażu poszczególnych pomieszczeń, niż te oferowane przed kryzysem. W związku z obecną sytuacją na rynkach finansowych i ograniczeniem możliwości kredytowych Polaków, deweloperzy zostali zmuszeni do planowania inwestycji, które spełniają wspomniane kryteria.

Sama Rekomendacja S przystopowała rynek. Coraz częściej okazuje się, że potencjalni Klienci, po przeanalizowaniu dochodów i konsultacjach z bankami, są zmuszeni do zakupu mniejszego mieszkania niż planowali lub odłożenia w czasie decyzji o jego zakupie. Z tego powodu deweloperzy mają możliwość wsparcia swoich Klientów poprzez zaproponowanie bezpośredniego, darmowego doradztwa specjalistów finansowych, którzy indywidualnie pomagają w znalezieniu najlepszego rozwiązania. Dzięki temu, deweloperzy znacznie zwiększają swoje szanse na to, że Klient zdecyduje się skorzystać właśnie z ich oferty.

Dror Dory Kerem, Dyrektor Zarządzający Neocity.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Informacje i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *